V roce 2009 bylo na MŠMT za LF v Plzni přijato 9 rozvojových projektů (2 centralizované a 7 decentralizovaných) v celkové výši 14 216 000 Kč (7,38 mil. Kč na centralizované projekty a 6,84mil. Kč na decentralizované projekty).
Decentralizované projekty:
1. Výuková laboratoř experimentální chirurgie – zavedení výuky experimentální chirurgie
Projekt je zaměřený na rozvoj vybavení pro výuku experimentální chirurgie a chirurgie využívající moderní technologie v rámci LF UK v Plzni. Cílem projektu je vytvořit zázemí pro výuku experimentální a klinické chirurgie s implementací nových postupů a znalostí.
2. Informační technika pro elektronické vzdělávání
Projekt řeší nákup informačních technologií (specializovaných počítačů -„tenkých klientů“ s příslušenstvím) pro plánovanou počítačovou učebnu na děkanátu LF v Plzni.
3. Podpora studentské mobility na lékařské fakultě UK v Plzni
Cílem projektu je přispět ke zvýšení mobility akademických pracovníků a studentů fakulty s důrazem na zahraniční vědeckou spolupráci a kooperaci. Jelikož počty studentů vyjíždějících do zahraničí rostou pomalu, rozhodla se LFP UK ve spolupráci s IFMSA (International Federation of Medical Students Associations), že umožní co nejširší skupině studentů LFP UK poznat způsob poskytování zdravotní péče v různých zemích světa a to v rámci klinických stáží.
4. Odstraňování slabin v oblasti elektronického vzdělávání a ve využívání vnitřních zdrojů fakulty
Tento integrovaný projekt je zaměřený na podporu odstraňování slabých stránek v oblasti elektronického vzdělávání a v oblasti využívání vnitřních zdrojů fakulty. Dílčí část projektu s názvem „Rozvoj systému elektronického vzdělávání studentů na LF“ navazuje na projekt „Systém postupného rozvoje distančního vzdělávání studentů na LF“, který byl v r. 2008 součástí integrovaného projektu UK v Praze „Tvorba multimediálních vzdělávacích pomůcek a integrace e-learningu na UK v Praze“. Dílčí část projektu s názvem „Asistenční centrum“ navazuje na projekt „Asistenční centrum“, který byl v r. 2008 součástí integrovaného projektu LF v Plzni „Odstraňování slabin v oblasti spolupráce se státní správou a ve využívání vnitřních zdrojů fakulty“.
5. Zvyšování schopností začínajících akademických pracovníků v oblasti využití moderních informačních a digitálních technologií
Cílem projektu je dosáhnout především u mladých akademických pracovníků a studentů PGS takové úrovně znalostí, aby sami byli schopni využívat širokého spektra možností moderních technologií a aktivně je aplikovat v rámci vědeckopedagogického procesu. Předpokládáme, že se tím zvýší celková úroveň vzdělávání i badatelské činnosti, a tím také domácí i zahraniční prestiž Lékařské fakulty v Plzni.
6. Univerzita třetího věku – forma celoživotního vzdělávání jako významná aktivita ve vyšším věku
Projekt je zaměřen na jednu z forem celoživotního vzdělávání, a to studium seniorů v Univerzitách třetího věku. Je určeno osobám vyššího věku, nejedná se o profesní vzdělávání, pouze rozvíjí vědomosti seniorů a slouží k získání nových poznatků. Podílí se také na udržení a prodloužení soběstačnosti a zkvalitnění života seniorů. Vzdělávání probíhá formou přednášek a seminářů, organizovány jsou i tématické zájezdy posluchačů (lázeňské léčebny, muzea, návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení apod.
7. Příprava projektu na realizaci univerzitního medicínského centra Plzeň
Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni připravuje rozsáhlý projekt na vybudování Univerzitního medicínského centra v Plzni z prostředků Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Vzhledem k velké investiční náročnosti záměru se předpokládá kombinace finančních prostředků Univerzity Karlovy, státního rozpočtu a prostředků Evropské unie. Cílem projektu je zajistit navazující a podpůrné analytické podklady pro investiční záměr, dokumentaci investičního záměru ve stupni vydání stavebního povolení, personální kapacitu nezbytnou pro realizaci investičního záměru, získání finanční podpory projektů z OP VaVpI, analytický dokument o VaV činnosti LFP a jejím dalším rozvoji ve vztahu k investičnímu záměru.
Centralizované projekty:
1. Vzdělávání pracovníků v městském ústavu sociálních služeb města Plzně – podpora celoživotního vzdělávání vysokými školami města Plzně LF UK a ZČU
Projekt si klade za cíl realizaci celoživotního vzdělávání v oblasti sociální problematiky pro pracovníky Městského ústavu sociálních služeb (MÚSS) města Plzně vysokými školami sídlícími v městě Plzni – Lékařskou fakultou a Západočeskou univerzitou. Sylabus vzdělávání bude rozdělen do 7 vzdělávacích modulů, v roce 2009 (3 moduly) a v roce 2010 (4 moduly).
2. Vytvoření podmínek pro rozšíření počtu studentů oboru zubní lékařství
Projekt je pokračujícím centralizovaným projektem z roku 2008 s předpokládaným ukončením v roce 2015, na němž spolupracují UK v Praze (LF v Plzni) a MU v Brně (LF MU). Tento projekt řeší celospolečenský problém nedostatku zubních lékařů. Primárních příčin tohoto stavu je několik, mezi ně však patří hlavně nedostatečný počet VŠ učitelů (zapříčiněný jejich nízkým finančním ohodnocením), nedostatečné prostorové vybavení škol a vysoké přístrojové a též materiálové náklady na výuku. Projekt nabízí řešení, které vychází z možností využít některých silných stránek zmíněných subjektů a zároveň k řešení slabých stránek s využitím pozitiv privátního sektoru.
Dotace 2009
Závěrečné zprávy 2009
Vyhodnocení průběhu řešení rozvojových projektů LF UK v Plzni za rok 2009